Spirulina to mikroskopijnych rozmiarów alga z gromady sinic. Stanowi bardzo bogate źródło białka, witamin oraz składników mineralnych. Wpływa pozytywnie na profil lipidowy i gospodarkę węglowodanową organizmu. Obecnie spirulina jest często wybieranym suplementem diety.

Jak działa? Kiedy warto ją stosować? Czy spirulina w tabletkach posiada takie same właściwości, jak preparat w postaci sypkiej?

Spirulina, czyli co?

Spirulina jest jednym z przedstawicieli gatunku mikroalg. Charakteryzuje się ciekawym, zielononiebieskim kolorem. Występuje w postaci cylindrycznych, nitkowatych, wielokomórkowych i lewoskrętnych kolonii. Wydawać by się mogło, że o prozdrowotnych właściwościach spiruliny wiemy od niedawna. Tymczasem pierwsze suplementy diety na bazie tej mikroalgi wprowadzona na rynek już w 1979 roku. Wcześniej korzystali z nich Aztekowie.

Obecnie suplementy diety powstają z wykorzystaniem gatunków:

  • Arthrospira platensis pochodzącego z Afryki, Ameryki Południowej i Azji,
  • Arthrospira maxima pochodzącego z Ameryki Centralnej.

Warto przy tym pamiętać, ze spirulina to zwyczajowa nazwa suplementów, które wytwarza się z cyjanobakterii produkowanych przez wyżej wymienione gatunki mikroalg, a nie z samych alg. 

Zastosowanie spiruliny

Spirulina to jeden z tych suplementów diety, których prozdrowotne właściwości są wciąż badane i weryfikowane. Nie wykluczone, iż w przyszłości preparat zaskoczy nas znacznie szerszym zastosowaniem. Obecnie uważa się, że spożywanie spiruliny może istotnie wpłynąć na poprawę profilu lipidowego. Profil lipidowy inaczej nazywany lipidogramem to badanie lipidów w osoczu krwi, które dostarcza informacji na temat stężenia poziomu całkowitego cholesterolu, triglicerydów oraz stężenia frakcji lipoprotein wysokiej gęstości i niskiej gęstości. Zdaniem ekspertów regularne spożywanie spiruliny nie tylko obniża poziom złego cholesterolu frakcji LDL we krwi, ale jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu frakcji HDL.

Jakie jeszcze właściwości ma spirulina w tabletkach?

Wśród prozdrowotnych właściwości alg wymienić można pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu. Spiritulina stabilizuje poziom glukozy we krwi. Jednocześnie, dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów przypisuje się jej cechy zmiatania wolnych rodników, dzięki czemu jej przyjmowanie w postaci suplementów diety znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Spirulina w tabletkach – Jak stosować?

spirulina Spirulina jest dostępna pod postacią proszku, kapsułek i tabletek. Preparaty te oferują stosunkowo zbliżoną przyswajalność substancji aktywnych, dlatego bez obaw możemy sięgnąć po suplement w postaci, która najbardziej nam odpowiada. To, co ma duże znaczenie z perspektywy skuteczności spiruliny to pochodzenie stosowanych preparatów. Decydując się na suplementację – niezależnie do tego czy jest to spirulina czy też inny preparat – zawsze należy sięgać po produkty najwyższej jakości.

Czy spirulina może mi zaszkodzić?

Suplementację diety każdorazowo powinniśmy konsultować z lekarzem prowadzącym. W przypadku spiruliny szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci cierpiący na choroby o podłożu autoimmunologicznym. Spirulina może niepotrzebnie symulować układ odpornościowy. Spirulina w tabletkach, jak również preparaty produkowane na jej bazie nie powinny być również podawane osobom chorującym na fenyloketonurię bądź też przyjmującym leki immunosupresyjne.