Pieprznik jadalny, w Polsce znany przede wszystkim jako kurka, to grzyb o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zastosowaniu w kuchni oraz medycynie. Jakie właściwości odżywcze ma pieprznik jadalny? Jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Pieprznik jadalny to grzyb, którego nie sposób przeoczyć w lesie czy pomylić z innym grzybem niejadalnym. Wyróżnia się charakterystycznym żółtym kolorem w odcieniu od bladego do rdzawożółtego. Młode kurki mają wypukłe kapelusze, które wraz z wiekiem grzyba ulegają wklęśnięciu. Dojrzały grzyb ma lejkowaty, pofalowany kształt. Trzon pieprznika jadalnego zwęża się ku dołowi. Kolor ma taki sam jak kapelusz grzyba. Spód kapelusza jest natomiast pokryty blaszkami w kolorze odpowiadającym kolorowi miąższu i trzonu. Sam grzyb ma lekko owocowy, delikatny zapach i bardzo łagodny smak. Często jest spożywany w towarzystwie jajek z patelni.

Wartości odżywcze i właściwości pieprznika jadalnego

Nazwa pieprznik jadalny pochodzi stąd, że w smaku dojrzałych grzybów można wyczuć nutkę pieprzu. Kurki charakteryzują się wysoką zawartością wody, w efekcie czego są niskokaloryczne. Średnio 100 gram świeżych grzybów dostarcza nie więcej niż 60 kcal. Poza tym, grzyby cechują się wysoką zawartością wartościowego białka, błonnika, beta-karotenu oraz witamin z gruby B. Wartości odżywcze kurek zdecydowanie przeczą powszechnemu przekonaniu, jakoby grzyby nie niosły za sobą żadnych wartości poza walorami smakowymi. A na tym, właściwości pieprznika jadalnego się nie kończą. Kurki są bogatym źródłem związków fenolowych o silnych właściwościach przeciwutleniających. Skutecznie chronią przed wolnymi rodnikami.

Ekstrakt z owoców pieprznika jadalnego

pieprznik jadalny - zaletyEkstrakt z owoców pieprznika jadalnego stanowi popularny suplement diety. Na potrzeby produkcji suplementów ekstrakt z kurki jest standaryzowany. Oznacza to, że poszczególne kapsułki zawierają taką samą ilość substancji prozdrowotnych. A o jakich substancjach mowa?

Ekstrakt z owoców pieprznika jadalnego jest bogatym źródłem polisacharydów, węglowodanów, kwasów tłuszczowych, białek, wolnych aminokwasów, steroli, karotenoidów, enzymów, witamin oraz innych pierwiastków o aktywności biologicznej. Polisacharydy to cukry złożone zaliczane do grupy węglowodanów. Jednocześnie stanowią polimery naturalne, jak nazywa się związki organiczne związków chemicznych, które stanowią jeden z podstawowych materiałów budulcowych organizmów żywych.

Polisacharydy wspomagają układ krwionośny, nerwowy i immunologiczny. W rezultacie ekstrakt z owoców pieprznika jadalnego:

  • wykazuje działanie uspokajające,
  • wzmacnia odporność,
  • wykazuje działania przeciwzapalne,
  • pomaga w obniżeniu poziomu ciśnienia krwi i złego cholesterolu, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu miażdżycy.

Dlaczego warto sięgać po suplementy na bazie pieprznika jadalnego?

Grzyby stanowią ważny element naszej diety. Jednak ich sezonowość wpływa na ograniczoną podaż grzybów na rynku, w związku z czym trudno rozpatrywać je jako składnik zróżnicowanej diety. Znacznie częściej są dodatkiem do dań. Jako dodatek nie są w stanie dostarczyć do organizmu substancji bioaktywnych w odpowiednio wysokim stężeniu, aby miały one działanie profilaktyczne i terapeutyczne. Dlatego tak ważna jest suplementacja.

Czynnikiem kluczowym, który wpływa na skuteczność suplementacji opartej o ekstrakt z pieprznika jadalnego jest stężenie polisacharydów. Im wyższa zawartość polisacharydów w kapsułce lub 100g suplementu, tym lepsza jego ogólna skuteczność. W celu uzyskania optymalnych rezultatów suplementacji warto więc sięgać po preparaty o wysokiej zawartości polisacharydów. To suplementy znanych i cenionych producentów, którzy od lat dokładają wszelkich starań, aby oferowane preparaty były jak najlepsze.