Ból głowy odbiera kontrolę nad całym ciałem, uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Warto się przed nim bronić, a okazuje się, że skuteczną tarczą jest magnez. Wielu neurologów zaleca pacjentom suplementację tym składnikiem, jako wsparcie dla podstawowego leczenia farmakologicznego.

Magnez pozwala utrzymać na odpowiednim poziomie stężenie neuroprzekaźników, a także napięcie naczyń krwionośnych i poziom tlenku azotu. Reguluje także wiele innych czynników, które odpowiadają za powstawanie bólów migrenowych. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie pomaga skutecznie ograniczyć występowanie bólu głowy.

Co warto wiedzieć o migrenie?

Przyczyny powstawania migreny nadal nie są do końca jasne. Wiadomo, że ból jest wywoływany przez skurcze naczyń krwionośnych wewnątrzczaszkowych, a także rozkurcz tych zewnątrzczaszkowych. Powstaje w ten sposób obrzęk okołonaczyniowy. Nadal prowadzone są badania neurologiczne, które mają odkryć znacznie skuteczniejszy sposób leczenia bólów migrenowych.

Na przestrzeni lat wyróżniono szereg czynników, które mogą wpływać na częstotliwość występowania bólów migrenowych. Okazuje się, że ma na to wpływ nieprawidłowa dieta, a przede wszystkim nieregularne spożywanie posiłków lub przyjmowanie ich w zbyt małych ilościach. Niektóre produkty również wzmagają bóle migrenowe, przede wszystkim czerwone wino, wędliny, sery żółte oraz skorupiaki.

Bóle migrenowe bardzo często pojawiają się u kobiet w trakcie miesiączki, ponieważ odpowiadają za nie hormony żeńskie. Panie w okresie menopauzy, stosujące pigułki antykoncepcyjne, a także hormonalna terapię zastępczą także cierpią na bóle głowy.

Czynnikiem generującym bóle migrenowe są także zaburzenia snu, zwyrodnienie kręgosłupa, napięcie mięśni karku, zmiany ciśnienia, hałas, intensywne zapachy czy migające światło. Ból może pojawić się wskutek zbyt długiego oglądania telewizji, po gorącej kąpieli lub w sytuacji stresowej. Towarzyszy także osobom w stanach depresyjnych.

Skuteczność magnezu w walce z migreną

Prowadzone od wielu lat na zróżnicowanych grupach pacjentów badania neurologiczne potwierdzają pozytywny wpływ magnezu na walkę z bólami migrenowymi. Istotna jest także suplementacja witaminy B6, która w połączeniu z magnezem istotnie ogranicza napady migrenowe. Istotne jest, aby zapewnić odpowiedni poziom dziennego zapotrzebowania organizmu na magnez, dostosowany do konkretnej grupy wiekowej. Jeżeli w organizmie nie będą występowały braki, istnieje spora szansa, że migreny będą rzadsze lub przynajmniej łagodniejsze.

Bóle migrenowe nie są niczym przyjemnym. Warto stosować wszystkie metody im zapobiegające. Magnez jest ważny dla funkcjonowania organizmu, dlatego tak czy tak warto zdecydować się na jego suplementację.