Wywodząca się z Indii kurkuma w ostatnim czasie zyskała na popularności. Nie tylko nadaje potrawom wyjątkowego koloru i aromatu, ale także ma szereg prozdrowotnych właściwości. Pojawia się także w składzie wielu kosmetyków.

Kurkuma jest byliną z rodziny imbirowatych. Ma złoto-brązową skórkę, a wnętrze jaskrawopomarańczowe. Z rośliny wytwarza się przede wszystkim przyprawy, które w kuchni znajdują szerokie zastosowanie. Można ją spożywać w formie sproszkowanej lub suszonej, podkreśla orientalny smak potraw i ma wiele cennych właściwości.

Jakie właściwości zdrowotne ma kurkuma?

Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina, czyli pomarańczowy barwnik, który jest silnym przeciwutleniaczem z grupy polifenoli. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, pomaga w leczeniu wielu chorób o podłożu zapalnym. Kurkumę można także stosować profilaktycznie.

Innym związkiem zawartym w kurkumie jest tumeron, który wspomaga namnażanie komórek mózgowych. Korzystnie wpływa na pamięć, szczególnie tę przyprawę powinny stosować osoby starsze cierpiące na choroby neurodegeneracyjne.

Kurkuma działa silnie antybakteryjnie i rozkurczowo, przynosi ulgę osobom chorującym na wrzody, wspomaga w zaburzeniach trawienia, a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Powinny ją stosować także osoby chorujące na cukrzycę. Pomaga kontrolować stan zdrowia, a jednocześnie wspomaga w niewydolności wątroby.

Kurkuma wspomaga także odporność, obniża poziom cukru oraz złego cholesterolu, jest także pomocna w leczeniu chorób oczu. Łagodzi objawy bolesnych miesiączek u kobiet.

Wpływ kurkumy na urodę

Kurkumę stosuje się w wielu produktach kosmetycznych jako barwnik. Ponadto, pozyskiwane z tej rośliny olejki stanowią bazę dla perfum. Bardzo polecane są maseczki z kurkumy, dzięki którym można poprawić wygląd cery tłustej i trądzikowej, rozjaśnia również przebarwienia. Kosmetyki z dodatkiem tego składnika mają działanie odżywcze, przeciwstarzeniowe oraz przeciwtrądzikowe.

Zastosowanie kurkumy w kuchni

Kurkuma doceniana jest jako popularna przyprawa w kuchni, a spożywanie jej na co dzień ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Wysuszona lub zmielona kurkuma jest charakterystycznym dodatkiem do dań kuchni Dalekiego Wschodu. Można dodawać ją do ryżu, aby zmienić jego kolor na żółty. Wykorzystywana jest także jako dodatek do zup oraz duszonych warzyw. Trzeba jednak stosową ją w odpowiednich proporcjach, ponieważ w nadmiarze może wywołać nieprzyjemny efekt goryczki.

Kurkuma – podsumowanie

Właściwości zdrowotne kurkumy doceniane są od pokoleń. Wpływa na wiele aspektów zdrowia, dlatego warto włączyć ją do diety. Dzięki jej pozytywnemu wpływowi na stan cery, także zwróć uwagę, czy w stosowanych na co dzień kosmetykach ten składnik się znajduje.