Często nawracające bóle brzucha, zaparcia, zgaga czy biegunka to pierwsze sygnały świadczące o nieprawidłowej pracy jelit. Ich występowanie nie tylko negatywnie wpływa na komfort codziennego życia, ale również może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. Aby poprawić zaburzoną pracę jelit, nie musimy jednak wdrażać skomplikowanego leczenia. Istnieją naturalne sposoby na pozbycie się dolegliwości.

Przedstawimy Ci 3 najpopularniejsze i zarazem najskuteczniejsze sposoby na poprawę pracy jelit.

Preparaty wspomagające pracę jelit

Przy częstym występowaniu zaparć zwykle sięgamy po środki przeczyszczające. I choć przynoszą one ulgę, działanie tego rodzaju preparatów jest krótkotrwałe. W najmniejszym stopniu nie wpływają one na poprawę pracy jelit, a jedynie pomagają w danej chwili. W dłuższej perspektywie regularne przyjmowanie środków przeczyszczających może wręcz negatywnie odbić się na stanie naszych jelit - staną się jeszcze bardziej podrażnione.

Istnieją jednak preparaty, które mają bezpośredni wpływ na poprawę pracy jelit. Choć nie działają tak natychmiastowo, jak środki przeczyszczające, w dłuższej perspektywie pomagają całkowicie uporać się z problemem.

Warto sięgać po preparaty takie jak:

  • beta glukany, które wspierają leczenie stanów zapalnych jelit i błony śluzowej żołądka; zwiększają ogólną ruchliwość układu trawiennego i częstotliwość wypróżnień; przyczyniają się również do neutralizacji i usuwania toksyn z organizmu,
  • kurkuma suplement, który przy regularnym stosowaniu pomaga w pozbyciu się wzdęć, stanów zapalnych błon śluzowych żołądka i jelit, biegunki, zespołu jelita drażliwego; łagodzi niemal wszystkie dolegliwości układu trawiennego,
  • soplówka jeżowata ekstrakt, którego regularne stosowanie pomaga przy problemach z owrzodzeniem żołądka i jelit; hamuje wzrost bakterii Helicobacter pylori i ochrania błonę śluzową żołądka i jelit; zmniejsza stany zapalne tkanek jelit,
  • probiotyki, które pomagają w odbudowie flory jelitowej i przywracają jej równowagę fizjologiczną; wzmacniają ciasne połączenia jelitowe, a także stabilizują ich przepuszczalność.

Tryb życia a prawidłowa praca jelit

dieta

Choć regularne stosowanie suplementów i innych preparatów poprawiających pracę jelit potrafi diametralnie odmienić pracę naszego organizmu, warto pomyśleć o maksymalnej zmianie.
Za problemami z pracą jelit nierzadko stoi nieprawidłowa dieta lub brak ruchu. Choć współczesny świat charakteryzuje się szybkim tempem życia, brakuje w nim miejsca na ruch i zdrowe posiłki.

Prawidłowa praca jelit a dieta

Aby usprawnić pracę jelit, warto zrezygnować z nadmiernej ilości tłuszczów i węglowodanów w posiłkach. Zastąpmy je większą ilością produktów bogatych w błonnik. Nie zapominajmy również o prawidłowym nawodnieniu organizmu. W tym przypadku jednak nie sprawdzą się napoje słodzone, które negatywnie wpływają na mikroflorę jelitową. Szkodliwe cukry znajdują się nie tylko w nich, ale we wszelkiego rodzaju słodyczach, które sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii w jelitach.