Zmiany w procesie uprawy roślin i hodowli zwierząt oraz przemyśle przetwórczym w obliczu rosnącego tempa życia i podwyższonej ekspozycji na czynniki stresowe prowadzą do sytuacji, w której nawet zróżnicowana dieta nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, mikro- i makroelementy oraz witaminy.
Dlatego coraz ważniejszą rolę w naszym życiu odgrywa suplementacja.

Czym jest astaksantyna naturalna?

Jednym z wartościowych suplementów diety, na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest astaksantyna naturalna. To związek chemiczny zaliczany do ksantofili, który jest syntetyzowany przez różne mikroorganizmy i grzyby. Nie jest jednak wytwarzany w ludzkim organizmie, dlatego musi być dostarczany wraz z dietą lub suplementowany.

Właściwości

Pod względem budowy chemicznej i struktury astaksantyna naturalna bardzo przypomina ludzkie błony biologiczne. Związek wykazuje silne właściwości przeciwutlenaijace. Posiada zdolność do wymiatania wolnych rodników różnego pochodzenia, chroni komórki śródnabłonka przed uszkodzeniami wywoływanymi stresem oksydacyjnym i równocześnie wpływa na zwiększenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych.

Badania nad astaksantyną wykazały właściwości kardioprotekcyjne związku, którego obecność w organizmie zapobiega chorobom i zaburzeniom czynności układu sercowo-naczyniowego. Co ciekawe, zgodnie z najnowszymi badaniami astaksantyna naturalna wykazuje działanie przeciwzakrzepowe karotenoidu i poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Środek jest wciąż poddawany badaniom i testom klinicznym. To pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie wpływu astaksantyny na organizm człowieka.

Duże nadzieje są pokładane w immunomodulujących właściwościach astaksantyny. Związek stymuluje układ odpornościowy i wykazuje zdolność do hamowania wzrostu nowotworów. W przyszłości astaksantyna naturalna może być więc stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób onkologicznych.

Źródła pokarmowe

Astaksantyna to bardzo cenny związek o licznych zastosowaniach. Zapotrzebowanie organizmu na astaksantynę jest bardzo wysokie, podczas gdy jej naturalne źródła w pożywieniu ograniczone. Głównym źródłem astaksantyny w diecie są owoce można i ryby:

  • langusta,
  • krab,
  • krewetki,
  • łosoś,
  • pstrąg różowy.

Zawartość związku w 100g wyżej wymienionych produktów jest zróżnicowana. Zależy od warunków środowiskowych i hodowlanych. Tak czy inaczej, uzyskiwane wartości są na tyle niskie, iż nawet dieta bogata w ryby i owoce można nie wystarcza, aby zapewnić pożądane korzyści zdrowotne. Niedobory astaksantyny w sposób szczególny dotykają mieszkańców śródlądzia zależnych do importu ryb i owoców morza ze strefy przybrzeżnej.

Astaksantyna naturalna – zastosowanie

czerwona alga - źródło astaksantynyAstaksantyna wykorzystywana jest w zapobieganiu i terapii istniejących chorób układu sercowo-naczyniowego. Zdaniem osób badających właściwości związku, może on również stanowić ważny element profilaktyki wtórnej, której zadaniem jest m.in. niwelowanie objawów zawału mięśnia sercowego.

Astaksantyna naturalna wykazuje pozytywny wpływ nie tylko na układ sercowo-naczyniowy. Badania wykazały, że związek może być stosowany profilaktycznie i terapeutycznie w wielu powszechnie występujących schorzeniach, przede wszystkim cukrzycy i chorób narządu wzroku. Regularna suplementacja astaksantyny wpływa również na regenerację skóry i poprawia ogólną pracę organizmu. 

Preparaty bogate w ekstrakty z astaksantyny naturalnej są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Ich skuteczność w tym zakresie wynika z właściwości związku, który poprawia ukrwienie mózgu, wspiera funkcje poznawcze i chroni neurony przed procesami degradacyjnymi.